Muzaffer ILICAK

Dövüş Sporlarının duayen yazarlarından Muzaffer ILICAK'ın yazıları...

     En basit anlamıyla hakem, iki şahıs ya da iki ayrı grup arasında tarafsız kalmak kaydıyla, hakkı veren kişidir. Yani hakemlik ‘tarafsız gözlemciliktir’.
Dünyanın neresine gidersek gidelim, hakemliğin tanımı en basit şekliyle böyledir... Futbolda, Voleybolda, Judoda Karatede, Tekvando da, Kick Boksda, Tenis de... Velhasıl hangi spor branşında olursa olsun, hakemliğin kutsal bir yönü vardır. Hakemlik Dünyanın her yöresinde aynı potada yoğrulur ve aynı kazan içerisinde kaynar. Hakem tarafsızdır, tarafsız kalmalıdır...

Devamını oku: Hakem tarafsızdır, tarafsız kalmalıdır... 

Pekin Olimpiyatları’nda biz toplam 8 madalya kazandık. Bu madalyaların 2 si mücadele sporlarının dünya kulvarlarındaki en önemli temsilcimiz Tekvando sporcularına ait. Oyunların başladığı günlerde burada futbolun dışındaki sporlardan anlamayan. Fakat her sporun başköşesinde oturmayı adet haline getirmiş yazar çizerlerimizin, otoritelerimizin yaydığı negatif enerji Pekin’deki sporcularımızı etkilemiştir mutlaka. Oyunların sonu gelmeden yayılan olumsuz hava ve sporcuların yıllar öncesinden başlayan dopingden korunma korkusu bazı dallarda sporcularımıza kâbus yaşattı ve bitirdi.
Halterde, ata sporumuz güreş de bittik eridik. 1 altın madalyaya sevindik. Oysa özellikle güreş de, bizim sporcularımız mindere çıktığında rakip korkardı. Kaybettiğimiz sporcularımız oldu bu olimpiyatlarda. Umutlarımızı bitiren sporcularımız oldu. Sadece makam uğruna yok edilen dallar oldu. Türk spor tarihinde ilk defa gümüş madalya kazanan Elvan‘ın yarış sonunda bayraksız bırakan yöneticiler vardı televizyonlar da. Türkoğlu Türk sporcunun altın madalya kazandığı Güreş’te milli marşımızı söyleyemediği tartışıldı televizyonlarda. Oysa Ramazan Şahin’in bu başarısını anlatmak ve anlamak gerekirdi.

Devamını oku: Başın öne eğilmesin Tazegül..

Copyright © 2012. All Rights Reserved.