2008 Pekin Olimpiyatlarında Taekwondo da alınan sonuçlar birçok yerde ve kişiler tarafından farklı açılardan değerlendirilmiştir. Bende uzun yıllar Türkiye Taekwondo milli takımı antrenörlüğü ve Teknik kurul başkanlığı yapmış bir kişi olarak 2008 Pekin Olimpiyatlarında Taekwondo da elde edilen sonuçları ve herkesin gözden kaçırdığı bazı noktaları tüm Taekwondo camiasını sunmak isterim.

Öncelikle Taekwondo milli takımımızın Pekin Olimpiyatlarında başarısız olduğunu belirtmek istiyorum. Neden başarısız olduğumuz ile ilgili görüşlerimi ve tüm Taekwondocuların gözden kaçırmamasını istediğim düşüncelerimi şöyle sıralayabiliriz.

1. Olimpiyatlar kendi içerisinde değerlendirilir ve bu değerlendirme yapılırken hiçbir şekilde ülkelerin branşlarında aldıkları madalyalar kendi kıtalarında bulunan ülkelere göre değerlendirmeye tabii tutulmaz. Bunun dışında yapılan her türlü değerlendirmeler ve sıralandırmalar yanlıştır.
2. 2008 Pekin Olimpiyatları Türkiye’nin en kötü olimpiyatlarından biri olmuştur. Bunu herkes söylemektedir. Bazı kişiler bu olimpiyatların en başarılı branşının Taekwondo olduğunu düşünmektedirler. Bu diğer branşlardaki sonuçlar göz önüne alındığında doğru gibi gözükse de Taekwondonun geçmişine bakarak yapacağımız bir değerlendirmede alınan bu madalyaların hiçbir şaşırtıcı yönü olmadığı açıkça görülecektir.

2008 Olimpiyatlarına giderken Taekwondo milli takımımız  zaten kurulduğu günden buyana her dönem Avrupa ve Dünya şampiyonları çıkarmış ve takım halinde büyük başarılar yakalamış bir milli takımdı. Ama konumuz burada Olimpiyatlar olduğu için sadece sizlere Türk Taekwondosunun bu güne kadar yer aldığı olimpiyatları ve dereceleri hatırlatmak isterim.

• 1988 Seul Olimpiyatları (demonstration) : 1 Gümüş, 1Bronz
• 1992 Barselona (demonstration) : 2 Gümüş, 1 Bronz
• 2000 Sidney (resmi) : 1 Bronz
• 2004 Atina : 1 Gümüş

1988 ve 1992 Olimpiyatları her ne kadar resmi olmasa da bizlere bir ölçü vermektedir. Çünkü o zamanda bu gün olduğu gibi sporcu kotası vardı. O dönemde yarışmalar aynı şekilde yapılmış ve sporculara Olimpiyat madalyası verilmiştir. Dikkat edilirse 2000 ve 2004 de de gümüş ve bronz madalyalar alınmıştır. 2008’ e gelindiğinde ise bütün Türkiye ve dünya biliyordu ki artık Türkiye’nin Taekwondo da altın madalya almasının zamanı gelmişti. Yukarıda bahsettiğim Olimpiyatlar zamanındaki Taekwondo federasyonu imkânları ile 2004 den sonraki Taekwondo federasyonları imkanları arasında mukayese edilemeyecek kadar fark vardır. 2004 den bu yana Taekwondo federasyonuna maddi ve manevi çok büyük destek verilmiştir. 2008 Olimpiyatlarına katılan sporcularımızın tamamı Dünya ve ya Avrupa şampiyonu olmuş ve sporculuklarının zirvesinde bulunan sporculardı. Maalesef bu değerli sporcularımız Taekwondo Federasyonu yetkililerinin ve onların teknik ekibinin vizyonsuzluk ve beceriksizlikleri sayesinde altın madalya almak içten bile değilken gümüş ve bronz madalya ile yetinmek zorunda kalmışlardır. Taekwondo federasyonu ise alınan bu madalyaları beş yıldır yaptıkları gibi yine bir başarı imiş gibi kamuoyuna ve Taekwondo camiasına satmaya çalışmaktadır.

Diğer Olimpiyatlarda olduğu gibi halter ve güreş 4–5 altın madalya ile gelmiş olsa idi Taekwondonun gümüş ve bronzu başarı olarak mı değerlendirilecekti yoksa başarısız olarak mı değerlendirilecekti? Tabii ki başarısız olarak yerden yere vurulacaktı. Çünkü halter ve güreş gibi Taekwondo da altın madalya beklenen branştı. Diğer branşlardan bir şey çıkmadığı için atletizm ve Taekwondo dan gelen bu madalyalara her zaman olduğu gibi sporun yönetimini elinde bulunduran kişiler tarafından makyajlayarak  kendi başarısızlıklarını kapatmak için kullanılmaktadır. Ancak şunun bilinmesinde fayda vardır ki günümüzde iletişimin bu denli gelişmiş olduğu dönemde kimse gerçekleri bu yöntemlerle kapatamamaktadır, herkes her şeyi çok iyi bilmekte ve takip etmektedir.

Kadir Yağız
1988-1990 Avrupa Şampiyonu
Eski milli takım antrenörü ve teknik kurul başkanı

Copyright © 2012. All Rights Reserved.