Dünya Taekwondo Federasyonu Logosu - WTF LogoDünya Taekwondo Federasyonu (WTF), 2009 yılı itibari ile Dünya Sıralaması yayınlamaya başlıyor. Yıllarca süren çalışma sonucunda oluşan bu fikrin Taekwondo’nun izlenirliğini arttırması bekleniyor.

Yeni sıralama sistemi her 3 ayda bir kere olmak üzere, yılda 4 kez yayınlanacak. Bu sistem dikkate alnarak, Dünya Taekwondo Federasyonu’nun düzenlediği turnuvalara katılan sporcuların dörtte biri seribaşı olarak gösterilecek. Sistem aynı zamanda detaylı istatistikler sunacak ve profesyonel Taekwondo liginin oluşumuna katkıda bulunacak bir platform oluşturacak.

WTF, bu sıralamayı temel alarak, her yıl başarılı sporcuların davet edildiği, Başkanlık Kupası düzenleyecek. Her kategorideki 8 sporcu bu turnuvaya davet edilecek. Bir benzetme yapacak olur isek, Tenis’te uygulanan Master Series Turnuvaları’na benzer bir seçim sistemi gerçekleşecek. Böylece en iyi 8 Taekwondocuyu daha sık seyretme imkanına sahip olacağız. Bir sonraki yılın turnuvası için yapılacak olan davetler Aralık ayının sonunda sahiplerine ulaşacak.


WTF’nin hazırladığı sistemin master planına göre, birinci olan atlet 10, ikinci olan atlet 6, üçüncü atlet ise 3.6 birim puanı kazanacak. Her turnuvanın kendine göre ağırlığı da olacak. Bu ağırlıkları belirlemek üzere varolan Oyunlar Komitesi veya yeni bir Yarışma Değerlendirme Komitesi bir araya gelecek ve karar alacak. WTF, bu sistemin detaylarını Ankara’da düzenlenecek 3. WTF Dünya Poomse Şampiyonası’nda açıklayacak. Örnek vermek gerekirse, Olimpiyat Şampiyonu Atlet 100, gümüş madalya sahibi 60, bronz madalya sahibi ise 36 puan kazanacak.

İlgili Komite, bir turnuvanın ağırlığını, turnuva tamamlandıktan sonra bir ay içerisinde, katılımcıların sayısı, sporcuların teknik seviyeleri ve düzenleyen komitenin WTF kurallarına uygunluğunu göze alarak belirleyecek. Takımlar ve gençler seviyesinde de benzeri bir puanlama sistemi planlanmaktadır.

Türkiye, Taekwondo’da her zaman önde olduğu biliniyor. Bu yönde yatırımın artması ve Türk sporseverinin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Ancak Taekwondo’nun gelişimini etkileyecek bu önemli gelişme ile ilgili bir haberi veya duyuruyu diğer web sitelerinde göremedik. İlerleyen günlerde diğer  websitelerinin değerlendirilmesi ile ilgili önemli bir yazıyı sizler için hazırlıyoruz.

 

Copyright © 2012. All Rights Reserved.