Halen Taekwondo Federasyonu Genel Sekreteri olan Bayram TIRAŞ’ın Avrupa takımlar Şampiyonası seçmelerinin yapıldığı günün akşamı(22.09.2008) 19 Mayıs Spor kompleksinde iftar yemeği ve akabinde sohbet içerikli, Koyuncu taekwondo sitesinde yayınlanmış olan ve şahsıma da cevaplamam için gönderilmiş olan Bayram TIRAŞ’ın konuşmalarına cevaplarımdır.

1-    Bayram TIRAŞ’ın yıllardır hayal ettiği Federasyon Başkanı aday adaylığının kendisi ve var ise ekip arkadaşlarına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
2-    Bayram TIRAŞ benim Federasyon Başkanlığım döneminde Genel Sekreterlik görevine gelmiştir. 2002 yılına gelindiğinde kendisi ile yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Benden sonra Sayın Metin ŞAHİN benim yapmış olduğum hatayı yaparak Bayram TIRAŞ’ı göreve getirmiştir. Federasyon Genel Sekreterliği bir mücadele veya seçim yolu ile gelinen bir görev değildir. Sayın Bayram TIRAŞ benim dönemimde de Metin ŞAHİN döneminde de bizlerin talepleri, Genel Müdürlülüğünde uygun olur vermeleri sonucunda göreve gelmiş maaş karşılığı çalışan bir devlet memurudur. Yani bizlerin iki dudağı arasından çıkan talep doğrultusunda bu görevlere gelmiştir. Nitekim 2002 yılında talebim doğrultusunda Taekwondo Federasyonu Genel Sekreterliğinden alınarak başka bir federasyona görevlendirilmiştir. Şu an olduğu gibi kendi isteği ile ayrılma talebi olmamış, tamamen şahsımın isteği doğrultusunda olmuştur. Bunun da sebeplerini anlatmamın şimdi hiçbir anlamı olmayacağı ve geçmişteki bütün arkadaşlarımızın bu sebepleri çok iyi bildikleri için bu konuyu geçiyorum.
3-    Bayram TIRAŞ halen Taekwondo Federasyonu Genel Sekreteridir. Yalnızca yıllık izne ayrılmıştır. Görevinden ayrılmadan adaylığının hiçbir anlam ve önemi de yoktur. Nasıl görevden ayrılmadan böyle bir çalışma yapıyor, buna da şaşırıyorum.
4-    Türkiye Taekwondo Federasyonu ana statüsü madde 10-(1) Federasyon Başkanı olabilmek için;
      e) Genel Müdürlükte maaşlı veya ücretli görevli olmamak. Demektedir.
5-    Genel Sekreterlik gibi bir koltukta otururken adayım demek hatta insanın birçok yandaşı ve destekçisi de olduğunu düşünmesi tecrübe sahibi olmayan insanlar için ne yazık ki çok doğaldır. Asıl önemli olan o koltuktan ayrıldığında ne kadar destekçiniz kalıyor o önemlidir. Sayın Bayram TIRAŞ bu tecrübeyi henüz yaşamadı 1997-2002 yılları arasında benim talebim doğrultusunda 2003’ ten bu yana da Metin ŞAHİN’ in talebi doğrultusunda bu görevini yürütmektedir. Bu görevlerden ayrıldıktan sonra ne kadar destekçisi kalacak asıl o zaman kendisi görecek.
6-    GSGM tarafından şahsıma verilen disiplin cezaları süreli cezalardır. Süreleri çoktan dolmuştur.
7-    Ne ben ne arkadaşlarım Bayram TIRAŞ’la veya herhangi bir kimse ile Federasyon Başkanlığı konusunda anlaşma yapmış değiliz Sayın Bayram TIRAŞ ile böyle bir anlaşmamız var ise bunu ispata davet ediyorum.
8-    Bizim hareketimiz yıllardan beridir bir ekip hareketidir. Bütün Taekwondo camiası da bilmektedir ki Edirne’ den Kars’a, Trabzon’ dan Antalya’ya olan bütün illerde birbirinden kıymetli Taekwondo’ ya uzun yıllar hizmet etmiş ve halen de hizmet etmekte olan birçok arkadaşlarımız mevcuttur. Aday olamamam durumun da Bayram TIRAŞ’ tan Taekwondo kariyeri çok daha yükseklerde olan ve spor hayatlarının hiçbir döneminde zikzaklar yapmamış sözü özü bir olan adam ve ekip satmayacağına güvendiğimiz aday olarak çıkarabileceğimiz ekip içerisinde birçok arkadaşımız mevcuttur. Sözü özü bir olmayan birbirlerine güvenmeyen her an birbirinin altını oymaya çalışan insanlardan menfaat doğrultusunda oluşacak ekipler 5 yıldır Metin ŞAHİN ve ekibinde örneğini gördüğümüz gibi Taekwondo’ ya hiçbir şey veremezler. Önümüzde ki seçim sürecini işte bu doğrultuda düzgün insanlardan oluşacak bir ekip kurma hassasiyeti ile sürdürmekteyiz.
9-    Sayın Bayram TIRAŞ benim Başkanlığım dönemin de 6 yıl, Metin ŞAHİN’ in başkanlığı döneminde de 6 yıl, boyunca toplam 12 yıl Genel Sekreterlik yapmıştır. Bizler başarısız isek kendisinin durumunu nasıl izah edecektir. Yıllarca Genel Sekreterlik koltuğunda oturup ahkam kesmenin ne kadar etik ve doğru olduğunun değerlendirmesini camiamız çok iyi yapacaktır.

Bütün Taekwondo camiasına saygı ve sevgilerimle,

     Cengiz YAĞIZ
1997-2002 yılları arası
Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı

Copyright © 2012. All Rights Reserved.