TurkTKD.Com daha önce  Ankara’da 12-14 aralık tarihlerinde yapılması planlanmış olan poomse dünya şampiyonası tarih değişikliği gerekçesi ve ülkemizin, Federasyon Başkanı Metin ŞAHİN tarafından, Dünya Taekwondo Federasyonunda ve diğer ülkeler karşısında düşürülmüş olduğu kötü imajın belgesini sunuyor.

16-18 Aralık 2008 de Ankara da yapılacak olan Dünya Taekwondo Poomse Şampiyonasının tarih değişikliği ile ilgili Dünya Federasyonu yazısı tercümesi ekte sunulmuştur.

Konu ile ilgili resmi yazının linki :
http://www.wtf.org/site/wtf/notice.htm?realnum=261&mode=view

Linkteki yazının tercümesi aşağıdadır:
 
Sayı: 08/449
Tarih: 10 Ekim 2008
Kime: Başkanlar ve Genel Sekreterler,
         WTF üyesi Ulusal Taekwondo Federasyonları
Konu: 3. Dünya WTF Taekwondo Poomse Şampiyonası tarihinin değişmesi         
 

Değerli Meslektaşlarım;
Son Genel Kurulda 3. WTF Taekwondo Poomse Şampiyonasının 12-14 Aralık 2008 tarihlerinde Ankara-TÜRKİYE'de yapılması programlanmıştı.
WTF Konsey üyesi ve Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı bay Metin ŞAHİN’den henüz öğrendiğime göre Şampiyonanın tarihlerinin ertelenmesi gerekmiştir.
Ertelemenin sebebi, Türk Hükümetinin 6-14 Aralık 2008 tarihlerini İslami Bayram (Tatil) olarak ilan etmesidir. Kasım ayının çok erken, Aralık ayı sonununda Popüler festival zamanı olduğu dikkate alınarak Türk Organizasyon Komitesi şampiyonanın 16-18 Aralık 2008 de yapılmasını önermiştir.
Herhangi bir tarih değişikliği tüm taraflar ve özellikle sporcular için uygunsuzdur. Maalesef  Türk Hükümetinin bu beklenmedik kararını nezaketen kabul edeceğiz. Sizden bu tarih değişikliğini anlayışla karşılamanızı ve Şampiyonayı desteklemenizi rica ediyorum.
Türk Organizasyon Komitesi değişiklik yapılmış Davetiye ve eklerini gelecek hafta başında gönderecektir. Ve peşinen katılım onayı lütfunda bulunmanıza teşekkür ediyorum
           
Saygılarımla
Chungwon Choue
Başkan. Bu konu ile ilgili Eski Milli Takım Antrenörü ve Teknik Komite Başkanı Sayın Kadir YAĞIZ görüşlerini Taekwondo camiası ile paylaşmak için TurkTKD.Com'a şu açıklamalarda bulundu:

1- Kurban bayramı bütün İslam âleminde kutlanan, zamanı da önceden belli olan bir önemli dini  bayramdır. Hükümet ve devlet idaresi ile bir alakası yoktur.
2- Şampiyonanın Türkiye de yapılması kararı Mayıs ayında İzmir de yapılan Dünya Gençler Şampiyonasında alınmıştır. Yer ve tarih sonradan belirlenmiştir. Yer ve tarihi belirlerken aklınız neredeydi? Uluslararası ilişkilerde bu türden hatalar asla affedilemez.
3- Kurban Bayramının tarihi yeni belli olmuş değildir. Yıllardır hangi bayramın ne zaman olacağı bilinmektedir. Öğrenmek zor değildir.
4- Hükümet tarafından alınmış herhangi bir tatil kararı yoktur.
5- Olmayan bir hükümet kararı gerekçe gösterilerek erteleme talep edilmektedir. Yani düpedüz yalan söylenmektedir.
6- Sanki böyle bir bayram yok ta hükümet tarafından dini tatil ilan edilmiş gibi bir imaj oluşturulmaktadır. Türkiye’nin yurtdışı algılaması ve imaj farklılaşmasına yol açmaktadırlar. Kendi beceriksizlikleri hükümetin üstüne atmışlardır.
 
Dünya Taekwondo federasyon başkanının ülkelere göndermiş olduğu ve sitesinde yayınlamış olduğu yazının içeriği ülkemizin düşürüldüğü durumun ve nasıl bir federasyon başkanı tarafından idare edildiğimizin en güzel ispatıdır.
 
Önümüzdeki yapılacak olan seçimlerde oy kullanırken lütfen bunları değerlendiriniz.
 
Kadir YAĞIZ
Eski Taekwondo Milli Takim Antrenörü ve
Teknik Komite Başkanı

 

Copyright © 2012. All Rights Reserved.