1. Mali Genel Kurul, 2.  Olağan Genel Kurul

İnternet sitelerinden ve camia mensuplarından aldığımız haberlere göre Taekwondo Federasyonu 1. Mali Genel Kurulu 1 Aralık 2008 tarihinde yapılacaktır. Sayın Ekrem Boyalı ve Sayın Bayram TIRAŞ’ın Başkanlığa aday olduğu, sayın Cengiz YAĞIZ ve ekibinin de kısa bir süre sonra gerekli adaylık açıklamasını yapacağına göre rekabeti bol ve muhalifi çok bir seçim sürecini yaşayacağız.

Federasyon camiamız ve değerli Genel Kurul üyelerimiz henüz özerklik ve uygulamalarına maalesef tam anlamıyla vakıf olamamışlardır. Bundan dolayı aşağıda maddeler halinde sıralayacağım ikazların faydalı olacağını düşünmekteyim.

1.               Genel Kurul üyeleri Federasyonun en üst organıdır. Yani Federasyonu patronu Başkan değil Genel Kurul üyeleridir.

2.               Genel Kurul üyeleri Genel Kurul toplantılarında Federasyonu ve faaliyetlerin icraatlarını denetler, yönlendirir, uygun görüyorsa onaylar ibra eder uygun görmezse onaylamaz. İbra etmez

3.               İbra etmemek demek Federasyon Başkanı ve yönetiminin düşmesi demektir. Federasyon mahkemeye hesap vermek zorunda kalır. Dolayısıyla Camianın ve delegelerin Federasyon icraatlarından duyduğu rahatsızlıkların hesabını sorma yeri Genel Kuruldur. Genel Kuruldan vize alamayan yönetim mahkemece aklanmadıkça tekrar seçilemez.

4.               1 Aralık 2008 tarihinde yapılacak olan Mali Genel Kurul da mevcut Federasyonun icraatları, mali konular yaptıkları işler masaya yatırılacak, Teknik Direktörün aldığı ödüllerden, federasyona alınan hizmet aracına, federasyonda görevlendirilen personele ödenen maaş ve ücretlerden, yapılan ihalelere mal ve hizmet alımlarına kadar incelenecektir. Teknik Direktörüne binlerce cumhuriyet altını ödül verebilirken MİLLİ TAKIM SEÇMELERİNE ÇAĞRILAN SPORCULARA NEDEN YOL PARALARININ dahi verilmediği sorulabilecektir.

5.               Her yıl faaliyet programına alındığı halde İsmet Iraz Turnuvası ve Balkan Şampiyonalarının neden yapılmadığının hesabı Mali Genel Kurul da sorulacaktır. Kulüpler Şampiyonasının neden yapılmadığı, yaklaşık 5 trilyon liralık bütçenin nerelere nasıl harcandığının hesabı sorulacaktır.

6.               Tüm bu sorulara tatmin edici cevaplar alınamadığı takdirde Genel Kurul üyelerine düşen Federasyon yönetimini ibra etmemektir. Red oyu kullanmaktır.

7.               Görünüşe bakılırsa en az 4 adayın Başkanlık yarışında olduğu görülmektedir. 3 tane muhalif Başkan adayının ortaya çıkması mevcut yönetimden duyulan rahatsızlığın boyutunu göstermektedir.

8.               Adaylara düşen Mali Genel Kurulda güç birliği yaparak mevcut yönetimi ibra etmemektir.

 

 Yukarıda maddeler halinde kısaca Mali Genel Kurul la ilgili açıklamalar yapmaya çalıştım. İlerleyen günlerde daha detaylı açıklamalarda bulunacağım.

Tüm Başkan adaylarına başarılar diliyor, sonucun camiamıza hayırlı olmasını ve birleştirici unsurlar içermesini diliyorum

 

Saygılarımla.

Özkan AKAR
Uluslar arası Hakem
Taekwondo Federasyonu eski Organizasyon ve Dış İlişkiler Kurulu Başkanı

Copyright © 2012. All Rights Reserved.